27 lutego 2019r. na Wzgórzach Dalkowskich odbyła się Gala Podsumowująca X edycję Programu Grantowego Działaj Lokalnie. Uroczystość odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Gościeszowicach. Program był współfinansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji ”Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” oraz samorządów ze Wzgórz Dalkowskich. W X edycji programu wzięło udział aż 12502 odbiorców, złożonych zostało 90 wniosków, 51 z nich zostało dofinansowanych, całkowita wartość zrealizowanych projektów 464 289,01zł. W realizację Programu aktywnie zaangażowało się 620 wolontariuszy ponadto zrealizowanych zostało 2078 godzin warsztatów, prelekcji i spotkań.

Wśród realizowanych projektów zalazły się: rajdy rowerowe, lokalne spotkania studyjne, warsztaty pro zdrowotne, artystyczne, międzypokoleniowe, pierwszej pomocy i ratownictwa. Poprawiana była estetyka wsi oraz stworzone zostały miejsca rekreacji.

Wszystkie projekty i działania wniosły wiele dobrego w społecznościach lokalnych. Wspólna praca liderów, animatorów, wolontariuszy wśród społeczności lokalnej, przyczyniła się do osiągnięcia celu Głównego Programu, jakim jest dobro wspólne. Przy tej okazji zawsze wyłaniają się społeczni liderzy. To oni budują wokół siebie siatkę kolejnych osób, które również włączają się do organizacji różnych działań.

Wyróżniono ludzi, którzy wspierają Ośrodek Działaj Lokalnie.

Nagrodzono grupy nieformalne i organizacje, które w najbardziej atrakcyjny sposób przedstawiły efekty z realizacji projektu w ramach konkursu Opowiedz.
1 miejsce w Konkursie Opowiedz w ramach X edycji Programu Działaj Lokalnie w 2018r. zdobyło Stowarzyszenie Pomagamy Razem za atrakcyjny sposób przedstawienia projektu pt. ,,Lokalne Studio Relaksu”. 2 miejsce otrzymała Rada Sołecka wsi Kłobuczyn za atrakcyjny sposób przedstawienia projektu pt. „Zielona Oaza Rodzinnej Rekreacji”. 3 miejsce otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie za atrakcyjne przedstawienie projektu pt. „ Stacja Niepodległość z przestankami polskości naszej małej ojczyzny”. Wyróżnienie otrzymała grupa nieformalna Aktywni dla Gminy Żukowice za atrakcyjny sposób przedstawienia projektu pt. ,, Folklor i tradycja z zespołem Brzegowiacy”. Nagrodzeni otrzymali nagrody finansowe na realizację kolejnych inicjatyw społecznych oraz zostali zgłoszeni do Ogólnopolskiej Edycji Konkursu Opowiedz, czekamy na rozstrzygniecie.

Podczas tegorocznej gali nadane zostały tytuły Ambasadora Promocji. Uhonorowane zostały grupy które w sposób atrakcyjny i nieszablonowy promowały Program DL. Dokonując wyboru do tytułu kapituła brała pod uwagę przede wszystkim nieszablonowe sposoby promocji, ilość i częstotliwość pojawiających się informacji oraz szczegółowość pojawiających się informacji. Po wnikliwej analizie Kapituła postanowiła uhonorować 3 grupy nadając im tytuł Ambasadora Promocji. Ambasadorami promocji Programu Działaj Lokalnie na Wzgórzach Dalkowskich zostali: Ochotnicza Straż Pożarna w Studzieńcu, Klub Rowerowy Adventure, Stowarzyszenie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Gołaszynie.

Podczas posumowania nie zabrakło programu artystycznego. Podczas uroczystości wystąpiły grupy dziecięce uczestniczące w programie. Zaśpiewał dla wszystkich Kuba Cisakowski ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Gołaszyna, Grupa taneczna ze Stowarzyszenia „Borowik” oraz grupa taneczna Fraza z Gminnego Centrum Kultury w Gościszowicach.

Gala Podsumowująca Działaj Lokalnie została uroczyście zakończona przez Przedstawicieli Fundacji, a jednocześnie zaproszono wszystkich obecnych do przyszłorocznej edycji Programu Działaj Lokalnie.