28 października 2015r. wręczono kolejne certyfikaty dla zasłużonych Ośrodków Działaj Lokalnie. Przyznanie certyfikatu ma na celu poświadczenie spełnienia przez dany Ośrodek Działaj Lokalnie najwyższych standardów oraz uhonorowanie za szczególnie zaangażowanie i profesjonalizm w prowadzeniu działań służących rozwojowi i aktywizacji społeczności lokalnych oraz umacnianiu kapitału społecznego, stanowiących wzór dla innych organizacji.

Standardy Ośrodków Działaj Lokalnie oceniane są w czterech obszarach – potencjału instytucjonalnego ODL, współpracy z grantobiorcami i otoczeniem, współpracy z Polsko Amerykańską Fundacją Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz współpracy w ramach sieci ODL.

Wśród grona certyfikowanych już 12 Ośrodków, 9 kolejnych otrzymało certyfikację, podczas Festiwalu Aktywności Społecznej, który odbył się w Teatrze Kamienica w Warszawie, prowadzonym przez Emiliana Kamińskiego.

Wręczenie dokumentów potwierdzających certyfikację odbyło się 28 października br. w „Teatrze Kamienica”, podczas Festiwalu Aktywności Społecznej z okazji 15 lecia Programu Działaj Lokalnie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Tomasz Lis – Redaktor Naczelny Tygodnika Newsweek Polska oraz Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich. Uroczystość poprowadziła Pani Agnieszka Cegielska.

Realizowany od 2000 roku program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Obecnie sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy 60 organizacji działających w całej Polsce i obejmujących swoich zasięgiem blisko 600 gmin. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Od 2000 roku udało się w ten sposób zrealizować blisko 7 tysięcy projektów, w które zaangażowanych było 145 tysięcy wolontariuszy i blisko 3 milionów bezpośrednich uczestników.

15 lat Działaj Lokalnie [YOUTUBE]