Bank Zachodni WBK rozpoczął ogólnopolski konkurs „Tu mieszkam, tu zmieniam”, skierowany do społeczności lokalnych. Najlepsze pomysły na poprawę jakości życia w gminie, powiecie lub mieście otrzymają finansowe wsparcie na realizację. Łączna wartość grantów wyniesie 1,5 mln zł. Ambasadorem działań jest aktor Jakub Wesołowski.

Od 22 września do 23 listopada włącznie poprzez specjalną aplikację dostępną na stronie www.bzwbk.pl można zgłaszać projekty zmian w przestrzeni publicznej. Będą się one ubiegać o 305 grantów ufundowanych przez BZ WBK. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 17 grudnia.

15 najlepszych pomysłów może liczyć na granty w wysokości 20 tys. zł. Jury konkursu przyzna ponadto 30 nagród w wysokości 10 tys. zł, 100 nagród po 5 tys. zł i 160 nagród w kwocie 2,5 tys. zł. Wyróżnione projekty mogą też liczyć na dodatkowe nagrody przyznane w plebiscycie internautów. Między 8 a 14 grudnia użytkownicy Sieci będą mogli oddawać głosy i przyznać w ten sposób 3 nagrody w wysokości: 5 tys. zł, 3,5 tys. zł oraz 2 tys. zł.

Formalnymi autorami wniosków mogą być organizacje mające osobowość prawną, czyli działające w lokalnym środowisku, np. fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, muzea, kluby sportowe itp. Pomysł może zgłosić każdy, musi jednak namówić jedną z instytucji do współpracy i złożenia takiego wniosku.

Dla rozpowszechnienia idei konkursu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w 140 miastach w całym kraju Bank Zachodni WBK zorganizuje specjalne eventy. Podczas tych spotkań można będzie porozmawiać o konkursie i skonsultować pomysły, by potem przekuć je na konkretne projekty.

Promocją inicjatywy w mediach zajmie się także Jakub Wesołowski. Ambasador projektu weźmie też udział w pracach jury, które przyzna granty oraz poprowadzi finałową galę w grudniu.