Za nami II edycja Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego produktów tradycyjnych i regionalnych, która w tym roku cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. W minioną niedzielę, o godz. 15.00 do zabytkowego parku w Gaworzycach wkroczył barwny korowód w strojach historycznych z XVII w., który oficjalnie rozpoczął wielkie świętowanie.

Atrakcji było całe mnóstwo! Przystojni żołnierze wojsk cesarskich oraz szwedzkich zaprezentowali m.in. technikę ładowania i strzelania z XVII-wiecznych muszkietów w różnych formacjach. Wykonywali manewry taktyczne i przeformowania, jakie oddziały stosowały na dawnych polach bitew. Efektowny był również przygotowany przez nich pokaz sztuki sbandieratori czyli żonglerki chorągwiami oraz dynamiczne przeformowania i manewry bojowe oddziału wyposażonego w XVII-wieczną broń drzewcową: halabardy.

Od godziny 15.00 miłośnicy kuchni gromadzili się przed wejściem do zabytkowego pałacu, gdyż gotował tam Mistrz Kulinarny, kreator menu największych wydarzeń kulinarnych w Polsce – Robert Sowa. Znany kucharz przygotował dla uczestników cztery dania: podudzia z kurczaka z sosem z sera pleśniowego ze szpinakiem i suszonymi pomidorami, kotleciki wieprzowe podane z sosem czosnkowym, filety z łososia marynowane w czosnku i rozmarynie podane z bobem duszonym w śmietanie oraz fileciki z indyka z ragout z soczewicy i pomidorów. Kolejki w drodze na degustację tych pyszności były bardzo długie, ale każdy kto okazał chwilę cierpliwości mógł spróbować kuchni słynnego kucharza.

Główna alejka parku to przegląd rękodzieła i lokalnych produktów, wśród których można było znaleźć prawdziwe cudeńka. Certyfikowane miody, wyroby z drewna, rozmaita biżuteria, maskotki, ceramika, średniowieczna broń, kosmetyki naturalne i wiele innych. Słowem: było co podziwiać!
Tuż obok wśród drzew rozbił się obóz historyczny, w którym każdy maluch znalazł coś dla siebie. Strzelanie z łuku, walki na szmaciane korbacze, bieg w nartach Bolka, warsztaty szczudlarskie i kuglarskie. Każdy mógł spróbować swoich sił przy stanowisku młynopierkarni, gdzie można było skosztować własnych wypieków. Cień drzew i prześwitujące słońce stworzyły niezwykłą aurę.

W parku nie mogło też zabraknąć naszej perełki – Zespołu Górali Czadeckich “Dawidenka” z Koźlic, który już niebawem będzie reprezentował nasz region na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Rumunii. Cudowny występ został nagrodzony głośnymi oklaskami.

Na scenie głównej rozgrywały się także liczne konkursy i zabawy, a także średniowieczny turniej sołectw. Sołtysi musieli zmierzyć się z rozmaitymi konkurencjami. Rywalizacja była zacięta, zwycięskie okazały się Gaworzyce, ale wszyscy biorący udział w turnieju zostali nagrodzeni. Maluchy, które brały udział w warsztatach lepienia w glinie, także zostali nagrodzeni na scenie głównej, a ich prace oceniało specjalnie powołane Jury Konkursowe.

Nie zabrakło dyscyplin sportowych, niezwykle emocjonujący okazał się Bieg Dam o słój miodu wokół zabytkowego pałacu, w którym zwyciężyła Beata Taczyńska-Pietruś, Zastępca Wójta Gminy Gaworzyce.

Uczestnicy Jarmarku mogli również odwiedzać nowe pomieszczenia zabytkowego pałacu, w których miały miejsce dwie wystawy: malarstwo Anny Nesteruk oraz prace wykonane przez członków stowarzyszenia “Kreatywni” z Gaworzyc.

O godzinie 20.00 na scenie pojawił się Zespół Nadija, których koncert umilał wieczór uczestnikom naszego Jarmarku. Trzeba przyznać, że takiego koncertu jeszcze w Gaworzycach nie było. Zespół zadebiutował w Gaworzycach z kilka nowymi utworami, które szybko wpadały w ucho. Dziewczyny szalały przed sceną, inni tańczyli, jeszcze inni z daleka obserowali tę wspaniałą zabawę.
Tuż po koncercie, kiedy zrobiło się ciemno, wszyscy zgromadziliśmy się przed głównym wejściem Pałacu, gdzie jak w ubiegłym roku, czekał na nas wyjątkowy spektakl UV pt. Pieśń Bugajów przygotowany przez Teatr Avatar z Legnicy. Fluoroscencyjne show zrobiło duże wrażenie – to była niezwykle piękna opowieść oprawiona niezwykłymi efektami, gra światłem…

Po tym widowisku, każdy mógł się jeszcze trochę wyskakać, wytańczyć i pobawić przy wspaniałych muzycznych przebojach!

gallery