SYGNALIZACJA ŚWIETLNA PRZY ULICY KOPERNIKA JUŻ DZIAŁA – INFORMACJA NA STRONIE PARTNERA PROJEKTU
Konkursy plastyczne oraz test wiedzy o ruchu drogowym to efekty działań edukacyjno-profilaktycznych przeprowadzonych w Zespole Przedszkolnym oraz Szkole Podstawowej Nr 1 w Szprotawie. Działania przeprowadzone zostały w ramach zawartych porozumień z ww. jednostkami oświatowymi gminy oraz współpracy z Komisariatem Policji w Szprotawie.
W ramach projektu partnerskiego pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych na ul. Kopernika poprzez przebudowę przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Rolnej w Szprotawie” przedszkolaki z Zespołu Przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie uczestniczyli w spotkaniach edukacyjno-profilaktycznych. Podczas spotkań dzieci zdobyli wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z drogi, identyfikacji uczestników ruchu drogowego oraz poznali podstawowe znaki drogowe. Celem zajęć edukacyjno-prewencyjnych przeprowadzonych we współpracy z policją dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szprotawie było uświadomienie wszystkich uczestników ruchu drogowego o prawidłowym zachowaniu się na drodze, w szczególności na przejściu dla pieszych. Efektem działań były konkursy plastyczne oraz konkurs wiedzy o ruchu drogowym. Konkurs na grupowe wykonanie makiety pn. „Bezpieczna droga do przedszkola” został przeprowadzony przez Zespół Przedszkolny w Szprotawie na podstawie Porozumienia o współpracy Nr 2 z dnia 02.11.2022 r. na rzecz realizacji ww. projektu. Do konkursu przystąpiło 7 grup przedszkolnych w wieku 5-6 i 6 lat. Zgodnie z protokołem komisji konkursowej przyznane zostały: dwa pierwsze miejsca (grupa Smerfy i Kaczeńce), jedno drugie (Niezapominajki) i jedno trzecie miejsce (Tęczowe Nutki). Pozostałe grupy zostały również nagrodzone za uczestnictwo w konkursie. Do drugiego konkursu plastycznego na plakat „Jesteśmy bezpieczni na drodze-co sprzyja naszemu bezpieczeństwu” przystąpiło 11 dzieci, z których I miejsce otrzymała Emilia Zimnicka i Michał mruk, II miejsce Patryk Juszkiewicz, III miejsce Krzysztof Kowczyk. W ramach konkursu szkolnego pn. „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły” dla uczniów klas I-III, I miejsce otrzymał Franciszek Paradiuk, II miejsce Aleksandra Bahrij, zaś III Maja Rogowska. Dodatkowo przyznano 14 wyróżnień. Natomiast w ramach konkursu na najciekawszą grafikę pn. „Nowoczesne przejście dla pieszych” I miejsce otrzymał Konrad Ryszawy. W wyniku działań prewencyjnych przeprowadzonych przez Komisariat Policji w Szprotawie ponad 300 uczniów przystąpiło do testu wiedzy o ruchu drogowym pn. „Bezpieczna droga szkoły”. W kategorii klas IV-VI, I miejsce otrzymał Łukasz Szykuła, II miejsce Iga Wojciów, III Natan Nowak, Zuzanna Sosnowska, Arwin Lewandowski, Amelia Pawłowska, Jakub Gąsik, Wiktoria Kwiatkowska, Jakub Krupa. W kategorii klas VII-VIII I miejsce zdobyła Joanna Habich, II miejsce Łukasz Kubicz, III miejsce Wiktor Żychoniuk, Filip Załupski oraz Maria Szymczak. Wszyscy uczestniczy otrzymali z rąk Burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika i zastępcy Doroty Grzeszczak nagrody rzeczowe sfinansowane przez Gminę Szprotawa.
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
System „All red” – czyli zawsze czerwone – to nowa sygnalizacja świetlna, która pojawi się przy przejściu dla pieszych przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Szprotawie. Zielone światło włączy się tylko wówczas, gdy kierowcy będą jechali z dozwoloną prędkością.
02.12.br., burmistrz Mirosław Gąsik zawitał w Przedszkolu Nr 1 przy ul. Rolnej w Szprotawie, aby wręczyć dzieciom z Zespołu Przedszkolnego nagrody za udział w konkursie grupowego wykonania makiety pn. „Bezpieczna droga do przedszkola”
Do konkursu plastycznego przystąpiło 7 grup przedszkolnych w wieku 5-6 lat i 6 lat. Zadaniem uczestników było wykonanie grupowych makiet w celu utrwalenia przez dzieci zasad ruchu drogowego, które przyczynią się do ich bezpieczeństwa podczas drogi do przedszkola, upowszechnienia edukacji na ten temat bezpieczeństwa oraz rozwijania aktywności twórczej, w tym kształtowania wrażliwości estetycznej. Zwycięzcami konkursu zostały dwie grupy: Smerfy i Kaczeńce. Na drugim miejscu uplasowały się Niezapominajki, zaś 3 miejsce zdobyły Tęczowe Nutki. Zwycięzcom oraz wyróżnionym grupom burmistrz wręczył nagrody ufundowane przez gminę. Przeprowadzony konkurs odbył się w ramach realizowanego projektu polegającego na przebudowie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Rolnej w Szprotawie.
18 października br. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Gminą Szprotawa a Wojewodą Lubuskim na wsparcie w wysokości 100 tys. zł budowy nowoczesnego przejścia dla pieszych, dzięki któremu uczniowie będą mogli bezpiecznie pokonać drogę do szkoły.
Uprzejmie informujemy, że w ramach konkursu grantowego pn. Działaj lokalnie 2022 Komisja dokonała oceny wniosków złożonych na lokalne inicjatywy, które zostały zgłoszone m.in. przez organizacje pozarządowe, w tym: sportowe i senioralne oraz KGW i grupy nieformalne z obszaru Wzgórz Dalkowskich.
Do konkursu wpłynęło 28 projektów, wszystkie przeszły pozytywnie ocenę formalną. Komisja wyłoniła 22 projekty, które otrzymają dofinansowanie i już wkrótce będą mogły wystartować z realizacją swoich pomysłów.
Wszystkim wnioskodawcom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy autorom najlepiej ocenionych projektów i życzymy sukcesów w realizacji.
Lista konkursowa wniosków dofinansowanych w Programie Działaj Lokalnie 2022 [POBIERZ]
Lista wniosków niedofinansowanych w Programie DL 2022 [POBIERZ]
Startujemy !!! Działaj Lokalnie na Wzgórzach Dalkowskich 2022!!!
Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” we współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Wzgórz Dalkowskich i Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, ogłasza start naboru wniosków w ramach konkursu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
Łączna pula przeznaczona na granty wynosi co najmniej 78.000,00zł
W konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy, które spełniają warunki regulaminowe oraz:
W bieżącym konkursie „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia jak również wpływają na przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii. W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego. Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.
W 2022 roku uruchomiona została także ścieżka specjalna – „Działaj lokalnie i solidarnie z Ukrainą” – oznacza to, że w lokalnych konkursach grantowych dotacje będą mogły być również przeznaczone na wsparcie inicjatyw lokalnych na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Termin składania wniosków: 5 maja – 5 czerwca 2022r.
Wnioski należy składać poprzez Generator
http://system.dzialajlokalnie.pl
Zapraszamy również na stronę w pełni poświęconą programowi Działaj Lokalnie na Wzgórzach Dalkowskich
www.DzialajLokalnie.WzgorzaDalkowskie.pl
http://dzialajlokalnie.pl/strefa-grantobiorcy/ znajdziecie tam wszystkie materiały, załączniki oraz szeroką bazę projektów zrealizowanych w poprzednich latach.
Dodatkowych informacji dotyczących realizacji projektów oraz metody opracowania wniosku aplikacyjnego udzielają koordynatorzy programu “Działaj lokalnie” w biurze Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”:
Marta Moskwa – Koordynator programu pod numerem tel. (68) 3888 431, lub 664 921 399, mail: marta@wzgorzadalkowskie.pl
Jolanta Skrzydlewska – Asystent koordynatora pod numerem tel. (68) 3888 431, mail: jola@wzgorzadalkowskie.pl
Tegoroczna edycja jest współfinansowana ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” oraz samorządów ze Wzgórz Dalkowskich.
Załączniki do pobrania:
NAJPIĘKNIEJSZY KOSZ WIELKANOCNY !!!
3 kwietnia 2022 r. przy zabytkowym Pałacu w Gaworzycach odbędzie się wyjątkowo miłe wydarzenie, które swoim patronatem objęła Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich.
W celu integracji środowisk z dwóch województw po obu stronach granic (województwa dolnośląskiego i lubuskiego zachęcamy Państwa do konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Celem konkursu jest wymiana doświadczeń, pomysłów, ale też po prostu wzajemnego poznania się. „Łączą nas Wzgórza” i czym więcej działań o takim charakterze, tym więcej pojawi się wspólnych ścieżek i możliwości uczestnictwa w różnego rodzaju przedsięwzięciach.
INFORMACJA DLA WYSTAWCÓW
Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Gaworzycach wychodzimy z propozycją udziału w Jarmarku Wielkanocnym dla twórców rękodzieła, producentów lokalnych i organizacji pozarządowych. Udział w jarmarku jest bezpłatny, ale konieczne jest zgłoszenie udziału.
Można to zrobić online poprzez wypełnienia formularza: https://forms.gle/tNhSb9zonv4YcqkPA
KONKURS DLA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH
Dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania LGD Wzgórza Dalkowskie mamy wyjątkowy konkurs na „Najpiękniejszy Kosz Wielkanocny”.
Prezentacje odbywać się od godz. 14:00
a ocenie podlegać będzie: nawiązanie do tradycji, pomysłowość i forma prezentacji.
Każda organizacja będzie miała do dyspozycji 4 minuty.
Wyprawa po wielkanocne jajo i Gala Działaj Lokalnie!!!
Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” wraz z Gminą Gaworzyce i partnerami wspierającymi ze Wzgórz Dalkowskich zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalno – integracyjnych
7 kwietnia o godz. 15:00 w miejscowości Dalków
W zabawie „Wyprawa po wielkanocne jajo” mogą wziąć udział organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, KGW, kluby sportowe, OSP …) z obszaru działania LGD tj. organizacje z terenu gmin:
Gaworzyce, Bytom Odrzański, Brzeźnica, Grębocice, Koźuchów, Jerzmanowa, Niegosławice, Nowe Miasteczko, Polkowice, Radwanice, Szprotawa, Żukowice, Otyń.
Zabawa przewidziana jest dla osób dorosłych, członków tych organizacji. Jedną organizację może reprezentować min. 3-osobowa grupa.
Główną nagrodą w konkursie jest *”BON NA INTEGRACJĘ”*. Zadaniem organizacji będzie odnalezienie wielkanocnego jaja ukrytego na określonym terenie wg wskazówek, które organizacje otrzymają na starcie.
ZGŁOSZEŃ DOKONAĆ MOŻNA ONLINE: *
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:* https://forms.gle/QfxPKGMNGUDuWofr7
W ciągu 3 dni od zgłoszenia potwierdzimy na wskazany adres mailowy zakwalifikowanie się do zabawy – w przypadku organizacji, które złożą formularz na miejscu w dniu wydarzenia od ręki przy spełnianiu kryteriów udziału.
Ewentualnie można zgłosić się na miejscu, ale trzeba wówczas przybyć na miejsce o 14.15, aby dokonać formalności.
WAŻNE INFORMACJE – ZASADY:
* chętne drużyny (stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, parafialne kluby Caritas, kluby sportowe i jednostki OSP) zapraszamy do udziału w zabawie
* udział jest oczywiście całkowicie bezpłatny
* chętne drużyny powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy online lub przybyć na miejsce z 45-minutowym wyprzedzeniem (czyli o 14.15) jeśli chcą wypełnić formularz na miejscu w dniu wydarzenia
* drużyny powinny składać się minimalnie z 3 uczestników, maksymalnie z 15 zawodników
* zadanie będzie obejmowało poruszanie się w terenie (leśnym) – warto zaopatrzyć się w telefony z GPS
* zabawa tylko dla osób dorosłych
*Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia o godz. 15:00 w miejscowości Dalków. Zbiórka o godzinie 15:00 – w parku zabytkowym przy wiacie edukacyjnej (Dalków 54, 59-180 Gaworzyce).*
*GALA DZIAŁAJ LOKALNIE
O godz. 17:00 odbędzie się w wiacie GALA DZIAŁAJ LOKALNIE – na luzie (czyli nie trzeba brać strojów na przebranie)**wraz z ogniskiem integracyjnym oraz najlepszymi, dalkowskimi cebularzami.*
*Nie zabraknie oczywiście dawki inspiracji, motywacji do działania i dobrych praktyk z ostatnich edycji konkursu.*
17.00 – 17.30
Dobre praktyki w zakresie zaangażowania społecznego na przykładzie
działań Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” i Grantobiorców Programu Działaj Lokalnie , prezentacja filmowa
17.30 – 18.20
Rozstrzygnięcie konkursu „Opowiedz …” w ramach Programu Działaj Lokalnie, prezentacje filmowe w zakresie oddolnych inicjatyw lokalnych na Wzgórzach Dalkowskich przygotowane przez Beneficjentów dotacji Programu Działaj Lokalnie
19.30 – 20.00
Podsumowanie wydarzeń Wyprawy po wielkanocne jajo oraz Gali Działaj Lokalnie
Konkurs Opowiedz 2021 „Opowiedz… i zrób wrażenie”.
Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkie organizacje realizujące projekty na obszarze Wzgórz Dalkowskich w 2021r.w ramach Programu „Działaj Lokalnie XII”
Konkurs ma na celu zachęcenie grantobiorców Ośrodka Działaj Lokalnie na Wzgórzach Dalkowskich (dalej ODL) do poszukiwania atrakcyjnych sposobów opisywania własnych działań i promowania inicjatyw wspieranych w ramach Programu.
Konkurs służy wyłonieniu, nagrodzeniu i promowaniu najlepszych przykładów twórczego prezentowania projektów programu.
Hasłem przewodnim Konkursu jest „Opowiedz… i zrób wrażenie”.
Pragniemy, aby prace powstałe w ramach konkursu „Opowiedz…” spełniały funkcje komunikacyjno-promocyjne, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie i nieograniczone zasoby ludzkiej pomysłowości. Wszystkie informacje dotyczące Konkursu „Opowiedz…” 2021 zamieszczone są w Regulaminie Konkursu.
Prace zgłaszane do Konkursu mogą mieć jedną z dwóch form:
Załączniki do konkursu Opowiedz 2021r.
Materiały pomocnicze dla grantobiorców
Specjalnie na potrzeby Konkursu na stronie internetowej Programu www.dzialajlokalnie.pl, w zakładce „Strefa grantobiorcy”, przygotowano materiały, które mogą być pomocne w przeprowadzeniu lokalnego etapu Konkursu.